طراحی لوگو , طراحی آرم , طراحی برند

ما اغلب در مورد اینکه اهمیت یک استراتژی قوی برای برند، قبل از شروع پروژه هایی مانند طراحی کاتالوگ ، بروشورها و یا تهیه پیش نویس کمپین های تبلیغاتی ضروری است، بحث و گفتگو کردیم.

با این حال، ممکن است شما را شگفت زده کند، که خود لوگو چقدر می تواند به طور مستقیم در فروش و کسب و کار شما تاثیر گذار باشد. هیچ کس نمی خواهد به شما بگوید که طراحی مجدد لوگو به طور ناگهانی فروش شما را دو برابر می کند، اما رابطه بین برندینگ و موفقیت یک کسب و کار غیر قابل انکار است.

لوگو، در هسته خود، یک تک عنصر گرافیکی است که کل کسب و کار شما را نشان می دهد. لوگو شما باید به آسانی قابل تشخیص باشد، کاملا صادقانه و با اعتبار حرف بزند و باعث گمراهی مردم نشود .

آرم خسته کننده و گیج کننده ممکن است اعتبار شما را خدشه دار کند و در فروش تاثیر منفی بگذارد.

لوگو , طراحی جدید لوگو
تاثیر طرح جدید لوگو در فروش

به عنوان مثال، بعد از اینکه IHOP ( خانه بین المللی پنکیک ) لوگوی خود را در سال 2015 تغییر داد، اعلام کرد که بزرگترین فروش خود را در یک دهه گذشته آغاز کرده است. بدون شک، طراحی مجدد لوگو بخشی از یک تغییر بزرگ در فروش بود، اما نشان می دهد که قدرت برندینگ می تواند به قیف فروش (Sales funnel ) شما منجر شود.

سوال مهم : آیا لوگو شما می تواند باعث رکود کسب و کار شما شود ؟

مولفه های بسیاری وجود دارد که به رشد سهم بازار و کسب سود شما کمک می کند، اما قدرت طرفداران برند خود را نادیده نگیرید. مشتریانی که برند شما را دوست دارند خدماتی برای رشد کسب و کار شما انجام می دهند مانند تکرار در خرید و معرفی برند شما و انجام تبلیغات رایگان برای شما .

اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که سهم بازار شما افزایش پیداکند، این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید، در بالای ذهن مشتری با یک لوگو که کیفیت را فرا می گیرد، باقی بمانید. لوگوی که با آنها ارتباط برقرار می کند و آن ها را به یاد محصول شما می آورند.

در اینجا چهار سوال هست که شما باید از خودتان بپرسید!

1 – آیا لوگو شما بیانگر افکار شماست ؟
علت تغییر نام کیبی

طراحی لوگو می تواند یه تجربه شخصی یا سلیقه فردی مدیر یک کسب و کار باشد، این فرصتی است که آنها تصمیم می گیرند چگونه کودک درون خود را به جهان معرفی کنند.

علاقه و اعتقاد شما به لوگو بسیار مهم است، اما اشتباه نکنید و بدون اینکه از دیگران بازخورد بگیرید طرح لوگو خود را نهایی و ثبت کنید. این کاملا روشن است که شما به فعالیت و خدمات برند خود نزدیک و مشرف هستید، ولی هرگز از نقطه نظراتی که برای دیگران بسیار واضح است را از دست ندهید.
برای این کار از یک گروه مردم گوناگون استفاده کنید، سعی کنید که از گروه های سنی و قومی مختلف و همچنین گروه های اجتماعی و اقتصادی را که شامل می شوند استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ معنایی فرهنگی برای برند خود را از دست ندهید و بعدا مجبور به تغییر آن نشوید .

برای مثال برند پنیری فرانسوی که برای ورود به بازار ایران مجبور به تغییر نام خود به Kibi شد.

2 – آیا لوگوی شما قدیمی یا نامناسب است؟

هیچ لوگوی برای همیشه نخواهد ماند و در طول زمان هر لوگو نیاز به بروزرسانی دارد. در خواست تغییر برای زیبایی شناسی لوگو در طول زمان فرق میکند و بستگی به عناصر داخلی و خارجی دارد.

جان دیر سازنده تجهیزات و ادوات کشاورزی در طول 140 سال با توجه به سیاست های خود اقدام به تغییر لوگوی خود کرده است. در نسخه آخری که در سال 2000 رونمایی شد برخلاف همیشه و برای اولین بار حرکت گوزن را بجای فرود به سمت بالا نشان می دهد. نسخه فعلی نشان می دهد که تصمیم جان دیر برای متمرکز بودن به شرکت برتر در صنایع کشاورزی سراسر جهان است و محکم به ریشه در ارزش های اساسی خود از کیفیت، نوآوری، یکپارچگی و تعهد است.

حتی بهترین و بی نظیر ترین طرح ها در یک زمان نیاز به روز رسانی دارند. هنگام ارزیابی لوگویتان بهتر است با خودتان صادق باشید. ممکن است زمانی که شما در ابتدا آن را طراحی کرده اید، کامل بوده است اما در حال حاضر آیا با اهداف و آینده سازمانی شما همسو است.

تغییرات لوگو
3 – آیا لوگو شما برای مردم قابل تشخیص است یا مبهم ؟
طراحی لوگو , لوگو های محبوب

مصرف کنندگان در ایالات متحده و بریتانیا می گویند که لوگوهای نایک، اپل، کوکاکولا و مک دونالد، به یاد ماندنی ترین ها هستند.این گزارش بر اساس داده های حاصل از نظرسنجی 3000 نفر در ایالات متحده و بریتانیا بود. به پاسخ دهندگان آرم های 100 علامت تجاری جهانی را نشان دادند و سپس خواسته شد نام و توصیف آنهایی را بیان کنند، که طبق جدول روبرو به 4 برند فوق یاد ماندنی ترین آنها بوده است.مصرف کنندگان به احتمال زیاد ویژگی های مثبتی مانند احترام و اعتماد را برای برند های که با آن آشنا هستند، در نظر می گیرند.در مقابل، مصرف کنندگان به احتمال زیاد ویژگی های منفی مانند تظاهر، تردید و خسته کننده بودن را برای آرم هایی که با آنها آشنا نیستند، به وجود می آورد.

علامت های تجاری مانند پپسی ، تارگت ، آمازون و آدیداس نیز در لیست 10 برند اول هستد ، اما تنها چهار مورد از آنها توسط بخش قابل توجهی از جمعیت شناخته شده اند.این لوگو ها یک چیز مشترک دارند؛ آنها برند را یکی از اولویت هایشان میدانند. نگاهی به اصول و نکات طراحی لوگو این غول های برندینگ جهان کنید و اطمینان حاصل کنید که لوگو شما قابل تشخیص و به یاد ماندنی است.

4. آیا لوگو شما ساده است یا پیچیده ؟

بهترین آرم ها، هویت برند تجاری را با استفاده از زبان بصری بیان می کنند. آمازون نامی است که به شما درباره آنچه که شرکت انجام می دهد نمی گوید و مفهومی ندارد ، اما لوگو آمازون شامل یک فلش از A به Z است که علاوه بر القاء تنوع محصولات و خدمات به یک لبخند رضایت بخش نیز اشاره میکند و توجه مخاطبان را بیش از پیش به سمت این لوگو جلب می کند.

شرکت NBC ، در طراحی لوگو خود با استفاده از فضای سفید در بالای حروف ، یک طاووس را به وجود آورده است. در طراحی این لوگو از رنگ های مختلفی استفاده شده است که بیانگر متنوع بودن برنامه ها در این شبکه تلویزیونی می باشد. به همین سادگی !!

بر خلاف این سادگی، لوگوی اصلی استارباکس بود. لوگو یک دایره قهوه ای بود با پری دریایی و جزئیات بیش از حد در اطراف آن که به سختی قابل مشاهده بود . در سال 2011 لوگو این شرکت به یک رنگ سبز تبدیل شده و تصویری که از فاصله دور هم راحتی قابل مشاهده است.

لوگو , طراحی آرم و لوگو

اگر طراح برای شما لوگوی با یک مفهوم ساده را ارائه کرد، آن را رد نکنید. متاسفانه طرح های ساده به نظر بعضی صاحبان کسب و کار ، حرفه ای و کامل به نظر نمی رسد و به دنبال جلوه های ویژه گرافیکی و استفاده از تمام کلمات و حروف نام شرکت و برند و رنگ سازمانی و اهداف گذشته و آینده و سلیقه های شخصی و … در لوگو می باشند . جلوه های گرافیکی اغلب برای غلبه بر طرح های ضعیف استفاده می شود. البته برای رسیدن به طرح ساده و موثر برای لوگو، کار سخت و دشواری است.

پیشنهاد میکنم برای رونق در کسب و کار خود حتما برای بروزرسانی لوگو خود از کارشناسان طراحی خبره استفاده کنید.

به این مقاله چند ستاره میدین ؟
[کل: 1 میانگین: 5]